Nasjonal Gastro feirer Ramas fødselsdag
Nasjonal Gastro har laget en ny høytidsrett. Denne gangen kom utfordringen til matbloggerne fra Religioner.no´s Sør-Asia-redaktør, og her kan du lese om det smakfulle resultatet.
Av Kristoffer Kaayne Kaalsaas og Anniken Thue
Vi feirer den hinduiske Guden Rama sin bursdag 15. april. Rama var den 7. inkarnasjonen – eller avataren som hinduene kaller det – av Guden Vishnu.
Siden hinduismen er en såpass maksimalistisk og innviklet religion, vil vi bare holde oss til den relativt overfladiske informasjonen rundt feiringen av bursdagen til guden Rama.
Kaayne: «Selv etter jeg tok et emne om hinduisme på Universitetet i Oslo, ble jeg nesten bare enda mer forvirret av hinduismen».
Bursdagen til Rama blir noen steder feiret i hele 9 dager, og selve festivalen heter Rama Navami. Navami betyr den niende dagen (tithi) i en fjorten dagers periode (paksja) i den hinduiske månekalenderen. Ikke spør meg videre om hinduenes kalendersystem. da tror jeg at jeg kommer til å bli gal av å prøve å forstå informasjonen. Hvis du trodde det var vanskelig å vite hvilke dager påsken faller på, så tro om igjen. Når det er sagt, så betyr også det at Rama Navami ikke faller på den 15. april hvert år.
Det viktigste er at vi vet hvem Rama er og hva han gjorde.
Rama er kanskje best kjent for å ha drept demonkongen Ravana, som hadde kidnappet Sita, kona til Rama. Det er ikke hver dag noen dreper en demon – bortsett fra sine egne kanskje – så derfor fortjener Rama å ble hedret, og husket ved å feire bursdagen hans. Da passer det ypperlig med litt god mat.
Disse to oppskriftene er perfekte nå som sommeren er like rundt hjørnet. Den ene er en frisk, mettende salat, og den andre, en nedkjølende, leskende sommerdrikk.
Ingredienser til kosumalli (salat)
- Omtrent 1.5 dl skylte mung dal bønner, som er bløtet i vann i 1 time.
- 1 stor agurk kuttet i små biter
- Saften fra 1 sitron
- Kokosrasp som garnityr
- En neve med koriander som kuttes opp fint
- 1/2 ts asafoetida. Dette krydderet kan du få tak i i grønnsakssjapper med et stort utvalgt krydder.
- Ca. 1 ts sennepsfrø
- 1 ss solsikkeolje
- Smak til med salt
- 1/2 mango kuttet i biter (kan sløyfes)
Fremgangsmåte:
1. Bland mung dal bønner, agurk, sitron, koriander og mango, salt i en bolle.
2. Varm opp en stekepanne til medium varme. Hell oppi litt olje i nærheten av kanten i stekepanna så oljen holder seg samlet. Hell deretter asafoetidaen og sennepsfrøene i, og stek i omtrent 30 sekunder. Hell deretter denne oljen over salaten, og bland det godt sammen.
3. Servér på en tallerken med kokosrasp og noen korianderblader på toppen.
Ingredienser til panakam (drikk)
- 6 store ss raspet palmesukker – fåes tak i i grønnsakssjapper
- 1/2 ts kvernet pepper
- 1/2 ts salt
- 1/2 ts kardemomme
- 1/2 ts ingefærpulver
- 7 dl vann
- Saften fra en hel sitron
Fremgangsmåte
1. Bland alt sammen i en bolle, og pass på at palmesukkeret blandes ut.
2. Sil av over i en karaffel eller noe lignende, så det ikke er noe små biter av noe igjen.
3. Nytes kaldt i et glass med isbiter.
Hva synes vi om maten?
Besøk Kaayne og Annikens hjemmeside Nasjonalgastro.blogg.no, hvor de gradvis arbeider seg gjennom verdens nasjonalretter, og nå også religiøse høytidsmåltider. De har også en egen YouTube-kanal, og er dessuten å finne både på Facebook og Instagram.
Religioner.no-lenker: